THY Mülakat Süreci Hakkında

THY Mülakat Süreci Hakkında

ATPL eğitimini bitirmiş THY pilot adayı mülakat süreci ile ilgili anlatımını sunuyoruz:

THY’nin sitesinde bulunan tecrübesiz pilot ilanındaki istenen şartları sağlamanız durumunda online olarak başvuru yapabilirsiniz. Online başvurunuzun kabulünden sonra (bu süre 1 ay da olabilir) THY sizi evrak teslimine davet etmektedir.

Evrakların istenen sıraya göre ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca evrak teslimine giderken takım elbise giyilmesi ve aynı zamanda bunun bir ön görüşme olduğu unutulmamalıdır. Evraklarınızı kaptan ve insan kaynakları sorumlusu almaktadır ve bu esnada sizinle ilgili bazı sorular da sormaktadırlar. Evrak tesliminizin sonrasında HTA (psikolog görüşmesi) için size gönderecekleri maili beklemeniz gerekmektedir. Bu süre değişiklik gösterebilmektedir. HTA yaklaşık 10 kişilik bir grupla yapılan görüşmeler ile başlamakta ve daha sonrasında birebir görüşmelerle sona ermektedir.

Kişilik testi de yapılmaktadır. Burada kendiniz ve uçuşlarınız hakkında sorular yöneltilmekte ve grup içi uyumunuza bakılmaktadır. HTA süreci sonrasında simülatör testi ve kurul mülakatı için davet mailiniz gelmektedir. Bu mailde sizden istenen senaryo belirtilmektedir. Simülatör testinden önce özel bir eğitim merkezinde simülatör dersi almanız bu aşamayı daha rahat geçmenizi sağlayacaktır.

Simülatöre Boeing 737 veya Airbus 320 tipi uçakla da girebilirsiniz. Her iki tipin de simülatör eğitimini almanız daha faydalı olacaktır. Simülatör testi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Simülatör testinden sonra belirtilen tarihte kurul mülakatına gidilir. Kurul mülakatında simülatör testinden geçip geçmediğiniz hakkında da bilgi verilir. Simülatör testinden geçenler kurul mülakatına alınır. Burada teknik bilgiler ve kendinizle alakalı sorular yöneltilmektedir. Mülakat süreci Türkçe ve İngilizce olarak yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra olumlu cevap almanız durumunda son olarak THY’nin düzenlediği İngilizce sınavına davet edilirsiniz.